zamglenia
19°
14°
sobota
Reklama
Zmiany w programie Czyste Powietrze
09 grudnia 2021 r. | 07:00
0

Od 1 stycznia 2022 r. wchodzą nowe istotne zmiany w programie Czyste Powietrze, o których warto pamiętać. Pierwszą z nich jest kwestia dotycząca kotłów węglowych. Od nowego roku nie będzie dofinansowania do tego źródła ciepła. Zakup i montaż takiego kotła będzie możliwy tylko do końca bieżącego roku. Wniosek o dofinansowanie należy zatem złożyć do 31 grudnia 2021.

Ważna jest data faktury lub innego równoważnego dokumentu księgowego. Muszą one być wystawione do 31 grudnia tego roku. Warunek ten muszą spełnić beneficjenci, którzy wnioski o dofinansowanie złożyli od lipca tego roku. Przypominamy, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można składać już wniosków o dotacje na kotły węglowe. Dotyczy to zarówno osób korzystających z podstawowego, jak i podwyższonego poziomu dofinansowania. Brak dotacji na kotły węglowe wynika z wytycznych Komisji Europejskiej, a także zapisów Krajowego Planu Odbudowy oraz Polskiego Ładu.

Kolejną istotną zmianą w ramach Programu jest to, że osoby uboższe będą miały możliwość prefinansowania termomodernizacji domów w “Czystym powietrzu”. Rozszerzenie programu Czyste Powietrze, dedykowane właśnie do takich osób miałoby ruszyć w 2022 roku.

Program “Czyste powietrze” 3.0 ma być dodatkowo skierowany do osób, których nie stać na termomodernizację i wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Obecnie w Czystym powietrzu refinansowane są inwestycje tzn. najpierw beneficjenci sami muszą wydać pieniądze na wymianę źródła ciepła i termomodernizację, a później zwracana jest część poniesionych kosztów. W przypadku osób najuboższych taki mechanizm nie działa, dlatego należy wprowadzić instrument prefinansowania inwestycji, czyli najpierw dać środki na inwestycję, przeprowadzić ją i potem ją rozliczyć. Wstępna odsłona trzeciej wersji “Czystego powietrza” miałby pojawić się na początku 2022 roku. Cześć programu dedykowana osobom najuboższym miałaby w pełni zafunkcjonować od 2023 roku.

Dodatkowo ponownie przypominamy, że w siedzibie Urzędu Miejskiego w Kaletach funkcjonuje punkt konsultacyjny Programu Czyste Powietrze, gdzie nasi mieszkańcy mogą uzyskać niezbędne informacje, a także pomoc w złożeniu wniosku o dofinansowanie. Punkt konsultacyjny mieści się na I piętrze w biurze nr 11. W związku ze stanem epidemii obecnie kontakt wyłącznie pod nr tel. (34) 352 76 50 lub poprzez pocztę elektroniczną: czystepowietrze@kalety.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *