bezchmurnie
18°
16°
piątek
Reklama
XXII DNI KALET już historią
25 maja 2022 r. | 07:09
0

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, która uniemożliwiła nam organizację mniejszych i większych imprez miejskich, w tym roku wreszcie mogliśmy powrócić do normalności.

W miniony weekend, od 20 do 22 maja 2022 r., odbyły się długo wyczekiwane Dni naszego Miasta, które tak jak się spodziewaliśmy, przyciągnęły tłumy nie tylko naszych mieszkańców, ale również gości z miast sąsiednich.

W piątek tradycyjnie królował rock&roll. O godzinie 20.00 odbył się IX plenerowy Maraton Rock&Roll Swing Show Kalety, w którym wzięło udział 18. par tanecznych z całej Polski. Po długich i zaciętych zmaganiach na parkiecie zwyciężyła para reprezentująca grupę Rock Time przy kaletańskim MDK-u.

Sobota niekwestionowanie należała do miłośników muzyki dętej. Podczas tegorocznych Dni Kalet świętowaliśmy 95-lecie naszej Miejskiej Orkiestry Dętej. O godzinie 12.00 w kościele w Jędrysku odbyła się uroczysta Msza święta w intencji zmarłych i żyjących muzyków tej orkiestry, którą odprawił ks. proboszcz Wojciech Ciosmak, po czym nastąpił paradny przemarsz orkiestr ulicami naszego miasta.

Tegoroczne Dni Kalet tradycyjne otwarł burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, po czym rozpoczęły się koncerty muzyki dętej. Na scenie wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta z Kalet pod batutą Mariana Lisieckiego, orkiestra z partnerskiego Vitkova, a także zaprzyjaźniona orkiestra z Dominikowic. Następnie na scenie wystąpił Damian Holecki, a po nim zespół Specjal Band z Republiki Czeskiej. Gwiazdą sobotniego dnia był zespół Blue Cafe, który wspaniałą muzyką bawił publiczność do późnych godzin wieczornych.

Niedziela, ostatni dzień świętowania, rozpoczęła się tradycyjnie od dwóch turniejów o puchar Burmistrza Miasta Kalety – w skacie sportowym oraz w szachach. Zawody zgromadziły w tym roku sporo amatorów tych dyscyplin.

Po południu gościliśmy na scenie najmłodszych piosenkarzy z terenu naszego miasta. Minifestiwal Piosenki Dziecięcej Przedszkolaków jak zwykle zgromadził przed sceną tłumy mieszkańców. Dzieci bez żadnej tremy pokazały swoje umiejętności wokalne, za co otrzymały od licznie zgromadzonej publiczności gromkie brawa. Swoje występy artystyczne zaprezentowali najmłodsi z miejskich przedszkoli w Kaletach i Miotku, a także placówek niepublicznych „Bystrzaki” oraz „Miluś”. Swoje niesamowite umiejętności pokazali również uczniowie szkółki baletowej „Konik” oraz Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca Kalety.

Po występach najmłodszych, na scenie zaprezentowała się utalentowana wokalistka z naszego miasta Dominika Ślimok, która zaśpiewała wiele znanych polskich, a także zagranicznych coverów. Następnie na scenie wystąpiła grupa Blue Party, a zaraz po niej zespół Great Line, który rozgrzał publiczność przed koncertem gwiazdy wieczoru. Patrycja Markowska, bo o niej mowa, przyciągnęła w tym dniu do naszego miasta prawdziwe tłumy. Nic dziwnego, jej koncert to było prawdziwe show, nie tylko wokalne, ale również taneczne.

Podczas tegorocznych Dni Kalet na terenie stadionu utworzona była Eko Strefa projektu LIFE „Śląskie. Przywracamy Błękit”, gdzie dorośli mogli zasięgnąć informacji i porad dotyczących wymogów i możliwości związanych z wymianą pieców na bardziej ekologiczne, natomiast dla najmłodszych przygotowano bogaty zestaw zabaw i konkurencji związanych z tematyką czystego powietrza oraz zagrożeń związanych ze smogiem. Czekały liczne gry i zabawy zręcznościowe, ruchowe i artystyczne. Dodatkową atrakcją był Blender Bike, czyli rower z możliwością samodzielnego wyprodukowania ekologicznego soku owocowo-warzywnego, a także stoisko z możliwością degustacji wędzonych pstrągów.

Boisko wielofunkcyjne opanowali natomiast miłośnicy sportowych zmagań. Strefa sportu, która utworzona została w tym miejscu przez kaletańską grupę Spartan Team Kalety cieszyła się ogromną popularnością nie tylko najmłodszych, ale również starszych mieszkańców naszego miasta. Każdy chciał spróbować swoich siła na torze przeszkód, który jak się okazało, wcale nie był taki łatwy do pokonania.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się także wystawa zabytkowych motorowerów i rowerów, którą można było podziwiać zaraz po wejściu na teren stadionu.
W piątek i niedzielę najmłodszych zabawiała Szkoła Językowa Smile, która przeprowadzała gry, zabawy i animacje dla dzieci.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *