bezchmurnie
17°
12°
wtorek
Reklama
Wycinka drzew po nowemu
15 lutego 2023 r. | 23:21
0

Wycinka drzew po nowemu. W 2023 roku zmieniły się zasady zgłaszania drzew do ścięcia na działce.

Wycinka drzew będzie łatwiejsza, dotyczy to strony formalnej. Ułatwienie weszło w życie 27 stycznia 2023 r. i ma polegać na tym, że gminy przyjmują wnioski o usunięcie drzewa nie tylko w wersji papierowej, ale i przez internet. To samo dotyczy zgłoszeń w przypadkach, gdy są one wymagane.

Ustawa z 26 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadza wspomnianą możliwość kontaktu z urzędem online w sprawie wycinki drzew. Osoby prawne i prowadzące działalność gospodarczą potrzebują zezwolenia, a fizyczne dokonać zgłoszenia.

Uproszczeniem jest również ujednolicenie samych wzorów wniosków w całej Polsce. Znajdują się na stronach Biuletynu Informacji Publicznej ministra klimatu i środowiska. Kierować je można tak, jak do tej pory – do burmistrza miasta. W przypadku terenów zabytkowych adresatem jest konserwator zabytków.

Wnioski proszę przesyłać na adres mailowy: sekretariat@kalety.pl

Kiedy trzeba zgłosić wycinkę drzewa?

Nawet wycinając drzewo na własnej działce, trzeba zgłosić to do urzędu. Nakaz ten obowiązuje, gdy obwód pnia drzewa, mierzony na wysokości 5 cm, przekracza określone wartości:

- 80 cm - w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego.

- 65 cm - w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego.

- 50 cm - w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jakie drzewa można wycinać bez pozwolenia? Nie wszystkie wycinki na prywatnych posesjach muszą być rejestrowane w urzędach. Bez zgłaszania można wycinać na przykład:

- krzew lub krzewy,

- drzewa lub krzewy złamane lub wywrócone w wyniku wypadku, katastrofy lub działania czynników naturalnych — na przykład podczas wichury lub ścięte przez bobra. W takiej sytuacji powiadom gminę, że planujesz wycinkę. Urzędnik przyjedzie do ciebie i potwierdzi, czy możesz to zrobić,

- drzewa: bożodrzew gruczołkowaty (Ailanthus altissima),

- inne gatunki — jeśli obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza odpowiedniej wartości,

- drzewa i krzewy owocowe — zezwolenie potrzebne wyłącznie wtedy, gdy rosną one na terenach zielonych, na przykład bulwarach lub dworkach udostępnionych do zwiedzania, albo nieruchomości lub jej części wpisanej do rejestru zabytków

Warto pamiętać, że nie można wyciąć drzew lub krzewów, które stanowią zadrzewienie śródpolne, nadwodne lub przydrożne w parku krajobrazowym albo na obszarze chronionego krajobrazu, gdzie obowiązuje zakaz usuwania takich zadrzewień. Szczegóły na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Formularz wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewuDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *