pochmurnie
20°
19°
sobota
Reklama
Wilki w województwie śląskim
17 lutego 2021 r. | 07:02
0

W naszych lasach coraz częściej pojawiają się wilki. To dobra informacja, świadcząca o tym, że ochrona tych bardzo cennych dla ekosystemu drapieżników przynosi efekty. W związku z tym, że powrót wilków może powodować pewien niepokój lokalnych społeczności, chcielibyśmy przedstawić Państwu informacje dotyczące wilków.

Wilk jest zwierzęciem płochliwym i zdecydowanie unika kontaktu z ludźmi. Oczywiście mogą zdarzać się sytuacje, kiedy wilk z pewnej odległości obserwuje siedziby ludzkie, jest to jednak naturalny przejaw ciekawości i ma miejsce zwykle w przypadku młodych zwierząt. Podobnie zachowuje się wiele innych dzikich zwierząt. Takie zachowania nie świadczą o „utracie lęku” zwierzęcia przed człowiekiem.

Ataki wilków na ludzi zdarzają się niezmiernie rzadko. Częstsze i dodatkowo bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Bezpośrednie spotkania z wilkiem mają natomiast charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podsycać negatywnych emocji decyzji lub utrwalać szkodliwych dla wilków stereotypów. Parafrazując pewną bardzo krzywdzącą dla wilka wyliczankę – wilk jest dziki, ale nie jest zły. Zwykle nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, a z punktu widzenia przyrodniczego jest gatunkiem bardzo cennym i wartym ochrony.

Niemniej, jeśli już dochodzi do jakiegoś niepokojącego zdarzenia z udziałem wilka, każde z nich wymaga wyjaśnienia i analizy. Należy również pamiętać, że sprawcami niepokojących sytuacji, jak ataki na zwierzęta domowe lub częste podchodzenie blisko zabudowań, mogą być również wałęsające się psy lub hybrydy wilka i psa. Wymaga to jednak weryfikacji we współpracy ze specjalistami. W skrajnych przypadkach możliwy jest odstrzał wilka, wymagający odpowiednich zgód. Sytuacje takie zdarzają się jednak ekstremalnie rzadko.

W regionach, w których występują wilki, warto zachęcać mieszkańców, by w obszarach górskich i leśnych nie puszczali wolno swoich psów. Z racji tego, że gatunki te są ze sobą blisko spokrewnione, wilk może potraktować psa jako konkurenta i go zaatakować.

W przypadku ataku wilków na zwierzęta hodowlane, warto pamiętać, że po spełnieniu określonych warunków, są one również podstawą do wypłaty odszkodowania. W praktyce zdecydowana większość takich zgłoszeń kończy się wypłatą rekompensującą hodowcom poniesione szkody.

Więcej informacji na temat wilków znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *