rozproszone chmury
20°
16°
sobota
Reklama
Wilki w województwie śląskim
17 lutego 2021 r. | 07:02
0

W naszych lasach coraz częściej pojawiają się wilki. To dobra informacja, świadcząca o tym, że ochrona tych bardzo cennych dla ekosystemu drapieżników przynosi efekty. W związku z tym, że powrót wilków może powodować pewien niepokój lokalnych społeczności, chcielibyśmy przedstawić Państwu informacje dotyczące wilków.

Wilk jest zwierzęciem płochliwym i zdecydowanie unika kontaktu z ludźmi. Oczywiście mogą zdarzać się sytuacje, kiedy wilk z pewnej odległości obserwuje siedziby ludzkie, jest to jednak naturalny przejaw ciekawości i ma miejsce zwykle w przypadku młodych zwierząt. Podobnie zachowuje się wiele innych dzikich zwierząt. Takie zachowania nie świadczą o „utracie lęku” zwierzęcia przed człowiekiem.

Ataki wilków na ludzi zdarzają się niezmiernie rzadko. Częstsze i dodatkowo bardziej dotkliwe są pogryzienia przez psy. Bezpośrednie spotkania z wilkiem mają natomiast charakter incydentalny i na ich podstawie nie należy podsycać negatywnych emocji decyzji lub utrwalać szkodliwych dla wilków stereotypów. Parafrazując pewną bardzo krzywdzącą dla wilka wyliczankę – wilk jest dziki, ale nie jest zły. Zwykle nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla ludzi, a z punktu widzenia przyrodniczego jest gatunkiem bardzo cennym i wartym ochrony.

Niemniej, jeśli już dochodzi do jakiegoś niepokojącego zdarzenia z udziałem wilka, każde z nich wymaga wyjaśnienia i analizy. Należy również pamiętać, że sprawcami niepokojących sytuacji, jak ataki na zwierzęta domowe lub częste podchodzenie blisko zabudowań, mogą być również wałęsające się psy lub hybrydy wilka i psa. Wymaga to jednak weryfikacji we współpracy ze specjalistami. W skrajnych przypadkach możliwy jest odstrzał wilka, wymagający odpowiednich zgód. Sytuacje takie zdarzają się jednak ekstremalnie rzadko.

W regionach, w których występują wilki, warto zachęcać mieszkańców, by w obszarach górskich i leśnych nie puszczali wolno swoich psów. Z racji tego, że gatunki te są ze sobą blisko spokrewnione, wilk może potraktować psa jako konkurenta i go zaatakować.

W przypadku ataku wilków na zwierzęta hodowlane, warto pamiętać, że po spełnieniu określonych warunków, są one również podstawą do wypłaty odszkodowania. W praktyce zdecydowana większość takich zgłoszeń kończy się wypłatą rekompensującą hodowcom poniesione szkody.

Więcej informacji na temat wilków znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *