bezchmurnie
17°
12°
wtorek
Reklama
W Kaletach powstała kolejna ścieżka ekologiczno-dydaktyczna
02 października 2023 r. | 23:41
0

Jak już wcześniej informowaliśmy, Miasto Kalety otrzymało dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na oznakowanie kolejnej ścieżki ekologiczno-dydaktycznej pn. ”Przyrodnicze skarby pradawnych kaletańskich lasów”.

W ubiegłym tygodniu odbył się odbiór końcowy prac związanych z tym przedsięwzięciem. Nowa trasa dydaktyczna zlokalizowana została przy Stanicy Garbaty Mostek w Zielonej. Na ścieżce powstało sześć przystanków tematycznych w formie ciekawych tablic edukacyjnych oraz drewniana makieta kuźnicy – jako przykład pradawnej manufaktury wykorzystującej skarby przyrody ówczesnych kaletańskich lasów. Dzięki przyrodniczej ścieżce dydaktycznej dowiemy się m.in. jak przyroda pozwalała rozwijać pradawne gałęzie przemysłu, do czego wykorzystywano kiedyś sosny, brzozy i świerki lub dlaczego paprocie i torf były tak cenne

Poznamy także rośliny lecznicze i przyprawy wykorzystywane w dawnych czasach, a także dowiemy się jak ważne były dla ludzi dzikie, leśne pszczoły. Niezwykłą ciekawostką jest również sama makieta pradawnej kuźnicy, jaką można było spotkać na terenie naszego miasta setki lat temu. W ramach zadania powstał także folder o ścieżce. Na realizację zadania Miasto Kalety pozyskało 17.600 zł. z WFOŚiGW w Katowicach.

Korzystając z jesiennej, ale jakże jeszcze słonecznej aury, zachęcamy do odwiedzenia naszej nowej atrakcji ekologiczno-dydaktycznej, znajdującej się w wyjątkowo urokliwym zakątku Zielonej.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *