bezchmurnie
17°
12°
wtorek
Reklama
W Kaletach odbyła się konferencja ekologiczna na temat ochrony pszczół
22 czerwca 2021 r. | 07:00
0

17 czerwca 2021 r. przy pasiece edukacyjnej w kaletańskim Ichtioparku odbyła się konferencja ekologiczna na temat ochrony owadów pszczołowatych.

Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, na które Miasto Kalety pozyskało dotację. W konferencji, którą otworzył burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia, wzięła udział grupa senioralna z terenu naszego miasta, min. członkowie Dziennego Domu Senior Plus, Klubu Seniora z Kalet i Miotka, Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego, a także Związku Emerytów i Rencistów Koło Kalety.

Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawych referatów wygłoszonych przez mistrzów pszczelarstwa: dra Edwarda Kowalskiego, dra Joachima Sosnicy oraz Arkadiusza Kopycioka na temat m.in. znaczenia pszczołowatych w ekosystemie, przyczyn wymierania pszczół, środowiskowych efektów ubocznych stosowania pestycydów, zakładania przydomowego ogródka przyjaznego pszczołom oraz własnej mini pasieki. Była również okazja do zwiedzenia kaletańskiej pasieki edukacyjnej. Goście mogli na żywo zobaczyć pracę pszczelej rodziny, a także pospacerować po ogrodzie roślin miododajnych, by z bliska poznać gatunki kwiatów i bylin przyjaznych pszczołom. Uczestnicy konferencji mieli także możliwość degustacji różnych gatunków miodu oraz potraw na jego bazie.

W wydarzeniu udział wzięli również: Izabela Domogała – członek zarządu województwa śląskiego, Eugeniusz Ptak – radny powiatu tarnogórskiego, Janina Perz – przewodnicząca Rady Miejskiej w Kaletach wraz z radnymi Ireną Nowak, Alojzym Rupikiem, Michałem Brolem, Antonim Jeżem, Kazimierzem Złotoszem, Jerzym Kloze; Małgorzata Przybyłek – dyrektor Departamentu Nadzoru Podmiotów Leczniczych i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego, Wojciech Kubica – zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Świerklaniec oraz Marek Górecki – leśniczy leśnictwa Jędrysek.
Burmistrz Miasta Kalety Klaudiusz Kandzia składa serdeczne podziękowania prelegentom za wygłoszenie referatów na temat ochrony pszczół, a także wszystkim uczestnikom za udział w konferencji.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *