intensywne opady deszczu
19°
18°
niedziela
Reklama
Stanica Donnersmarcka oczekuje na doposażenie
06 listopada 2020 r. | 07:00
0

Jak już informowaliśmy, w Kaletach powstają właśnie dwie kolejne stanice rowerowe. Obie usytuowane będą na terenie Nadleśnictwa Świerklaniec, w Leśnictwie Jędrysek. Ukończono właśnie pierwszą z nich, która stanęła w bliskim sąsiedztwie Cisa Donnesmarcka, tuż przy drodze leśnej prowadzącej w stronę Pniowca.

Z uwagi na ów pomnik przyrody będzie nosić nazwę „Stanica Donnersmarcka”. Warto wspomnieć, iż jeszcze na początku XX wieku, w bliskości tej stanicy, mieścił się Dom Myśliwych (Jagdhaus)- leśna chatka używana przez polujących podczas jesiennych łowów. Potocznie zwana była „Chatą Guida”- „Guido Hütte”- pewnikiem na cześć zlecającego jej budowę księcia Guida Henckel von Donnersmarck.

Co prawda dziś nie ma już po niej śladu i tylko miejscowi znawcy jędryskowskich lasów potrafią wskazać, gdzie pierwotnie stała. Na szczęście dzięki zdjęciom z książęcego albumu Donnersmarcków, które przywiózł niegdyś z Austrii były wójt Świerklańca Kazimierz Flakus, dysponujemy jej fotografią. "Stanica Donnersmarcka" niebawem zostanie doposażona w stację naprawy rowerów, pod wiatą staną też ławostoły, zaś na ściance znajdzie się rowerowa mapa okolicy wraz z informacjami dotyczącymi miejscowych atrakcji.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *