zachmurzenie umiarkowane
-3°
-5°
środa
Reklama
Rowerowa wyprawa do Pasiek i Brynicy
05 października 2022 r. | 07:01
0

W niedzielę, 2 października 2022 r., grupa miłośników jazdy na dwóch kółkach wyjechała na zorganizowaną przez Miasto Kalety wycieczkę rowerową do zalanej kopalni w Pasiekach. Skromny, aczkolwiek bardzo zróżnicowany wiekowo, peleton poprowadził instruktor turystyki kwalifikowanej- Jacek Lubos.

Trasa wiodła spod budynku Urzędu Miejskiego do Zielonej,skąd leśnymi ścieżkami rowerzyści dostali się do stanicy przy Garbatym Moście. Po krótkim postoju wyruszono do miejsca docelowego- zalanej kopalni w Pasiekach (Miasteczko Śląskie- Bibiela). Tam kaletańskich cyklistów powitał gospodarz Miasteczka- burmistrz Michał Skrzydło, który wcielił się w rolę przewodnika po tym bardzo ciekawym miejscu. Uczestnicy wycieczki poznali historię kopalni rud żelaza zalanej w katastroficznych okolicznościach 17 czerwca 1917 roku, obejrzeli pozostałości zabudowań, a także stawy powstałe w miejscu odkrywek z wejściami do sztolni wydobywczych.

Zwiedzanie zakończono grupową fotografią, po czym Pan Burmistrz zaprosił całą grupę na regeneracyjny posiłek do Brynicy, gdzie na niedawno powstałym skwerku z wiatami, grillem i miejscem na ognisko, właśnie kończyła wycieczkowy sezon miasteczkowska grupa rowerowa "Rogole na kole".

Był bogracz, kiełbaski, kawa i ciasto, a przede wszystkim przemiła sąsiedzka atmosfera, której nie zdołała zakłócić nawet kapryśna w tym dniu pogoda. Po przejściu ostatniej (a przynajmniej tak się na ten moment mogło wydawać) deszczowej chmury rowerzyści, dziękując gospodarzom za gościnę, ruszyli przez Żyglin w drogę powrotną do Kalet. Na 15 minut przed finiszem wszystkich zalała ściana deszczu, ale cóż - jesień rządzi się swoimi prawami. Ulewa na szczęście nie zdołała pogorszyć humorów. Około godziny 16.30 niedzielna rowerowa wyprawa z przygodami dobiegła końca.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *