bezchmurnie
14°
11°
niedziela
Reklama
Największa instalacja fotowoltaiczna w powiecie oficjalnie otwarta
06 września 2021 r. | 19:52
0

2 września 2021 r., na terenie Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Kaletach, odbyło się uroczyste otwarcie największej instalacji fotowoltaicznej w powiecie tarnogórskim.

Na zaproszenie burmistrza miasta Klaudiusza Kandzi wzięli w nim udział: poseł na Sejm RP Michał Gramatyka, członek Zarządu Województwa Śląskiego Izabela Domogała, starosta Powiatu Tarnogórskiego Krystyna Kosmala oraz wicestarosta Sebastian Nowak, radni powiatu tarnogórskiego Eugeniusz Ptak i Lucjan Galios, wójt gminy Boronów Krzysztof Bełkot, przewodnicząca Rady Miejskiej Janina Perz wraz z radnymi Alojzym Rupikiem, Michałem Brolem, Jerzym Kloze, Kazimierzem Złotoszem, Zygmuntem Mirowskim, Barbarą Przybyła, Krzysztofem Rogoczem i Dawidem Wolnikiem; dyrektor firmy Tauron Dystrybycja Częstochowa Wilhelm Glinka, kierownik Tauron Rejonu Lubliniec Zbigniew Rempelt, inspektor nadzoru inwestycji Janusz Bartosz, prezes zarządu firmy SmartEPC Dawid Reutowicz, były prezes WFOŚiGW w Katowicach Andrzej Pilot, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Kaletach oraz pracownicy Miejskiej Oczyszczalni Ścieków.

Burmistrz Klaudiusz Kandzia przedstawił gościom pokrótce genezę projektu oraz zaznaczył, że produkowany z 200 kW instalacji fotowoltaicznej prąd będzie w stanie w większości pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną Miejskiej Oczyszczalni Ścieków. Jest to największa instalacja tego typu w okolicy zrealizowana przez samorząd gminny. Wybudowana została dzięki dofinansowaniu jakie Miasto Kalety pozyskało z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Przypomnijmy, że zakres tego projektu obejmował również budowę trzech instalacji fotowoltaicznych o mocy 5 kW każda dla potrzeb energetycznych placówek oświatowych w Kaletach oraz Miotku. Miasto Kalety na realizację całego zadania pozyskało bezzwrotną dotację w wysokości 917.568,53 PLN.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *