mgła
16°
11°
czwartek
Reklama
Młodzi ukraińscy artyści ponownie goszczą w Kaletach
11 sierpnia 2021 r. | 18:58
0

Na zaproszenie burmistrza Miasta Kalety, w piątek, 6 sierpnia 2021 r., kaletański magistrat odwiedziła młodzież z ukraińskiego Zaporoża, którą w naszym mieście gościmy już po raz piąty.

Możliwe jest to dzięki współpracy Miejskiego Domu Kultury w Kaletach z Fundacją „Gloria Cultura”. Burmistrz Klaudiusz Kandzia przyjął gości w sali sesyjnej, gdzie opowiedział m.in. o walorach przyrodniczych i turystycznych naszego miasta. Młodzież miała okazję także zobaczyć filmy promocyjne o Kaletach. Zgodnie przyznali, że bardzo im się w naszym mieście podoba. Na koniec wizyty burmistrz poprosił gości do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia przed budynkiem Urzędu Miejskiego.

Fundacja "Gloria Cultura" od 2015 roku aktywnie współpracuje z organizacjami ukraińskimi, mającymi swoją siedzibę w Zaporożu. Rezultatem tej współpracy jest realizacja projektów polsko-ukraińskiej wymiany młodzieży, pod wspólnym tytułem „Razem pracujemy, razem się uczymy". Kolejna, już piąta edycja projektu realizowana jest w Kaletach, we współpracy partnerskiej ze stowarzyszeniem "Wzorcowy Teatr Współczesnej Choreografii "Phoenix" z Zaporoża na Ukrainie. Uczestniczy w nim młodzież z Polski i Ukrainy w wieku 14-18 lat, dla których pasją jest taniec, teatr i szeroko rozumiana działalność kulturalna. Głównym celem projektu jest wzajemne poznanie polskiej i ukraińskiej kultury, rozwój zainteresowań młodzieży w oparciu o poznanie nowych form wyrazu artystycznego oraz niwelowanie stereotypów i uprzedzeń na temat obu narodów.

Projekt, jego tematyka i cele, został tak skonstruowany, aby w jak największym stopniu zaspokoić zdiagnozowane wcześniej potrzeby uczestniczącej w nim młodzieży. Służy zaspokojeniu ich potrzeb edukacyjnych i intelektualnych w zakresie osobistych zainteresowań. Pomaga rozwinąć ich wiedzę historyczną, kulturową i społeczną. Podnosi na wyższy poziom ich umiejętności warsztatowe w zakresie tańca i aktorstwa, wyposaża w nowe doświadczenia twórcze. Oprócz tego pozytywnie wpływa na zaspokojenie potrzeb charakterystycznych dla ogółu środowiska młodzieżowego.

Na program projektu składają się działania artystyczne oraz działania z zakresu edukacji międzykulturowej. W ramach zajęć artystycznych zorganizowano intensywne warsztaty teatralno-taneczne, podsumowaniem których będzie wspólnie zrealizowany spektakl. Publiczna premiera spektaklu będzie miała miejsce na scenie Miejskiego Domu Kultury w Kaletach w dniu 14 sierpnia br. o godz. 17.00. Już dziś serdecznie zapraszamy na niego mieszkańców naszego miasta.
Przy realizacji projektu Fundacja „Gloria Cultura" ściśle współpracuje na zasadzie partnerskiej z Miejskim Domem Kultury w Kaletach, co w dużej mierze ma wpływ na atrakcyjność działań projektowych dla uczestniczącej w nim polskiej i ukraińskiej młodzieży, oraz gwarantuje perfekcyjne przygotowanie tych działań. Projekt „Razem pracujemy, razem się uczymy V" został dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w ramach Programu „Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży".Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *