pochmurnie
20°
19°
sobota
Reklama
Koronawirus – informacja dla mieszkańców Tarnowskich Gór i okolic
26 lutego 2020 r. | 07:00
0

W związku z informacją o powrocie z rejonu Lombardii we Włoszech grupy uczniów z tarnogórskiego Ekonomika informujemy, że na chwilę obecną nie stwierdzono ogniska chorobowego w tej grupie młodzieży. Zalecona dwutygodniowa kwarantanna na wyłącznie charakter profilaktyczny.

Koronawirus –  co to jest?

Koronawirus w Chinach przenosi się między ludźmi. Pod koniec 2019 roku w Chinach pojawił się tajemniczy wirus, który wywołał epidemię zapalenia płuc w Wuhan w prowincji Hubei. Naukowcy długo nie mogli zidentyfikować patogenu. Ostatecznie rozpoznano nowy typ koronawirusa, który opatrzono symbolem 2019-nCoV.

 Koronawirus – objawy

Koronawirusy to grupa wirusów wywołujących infekcje układu oddechowego. U ludzi przeważnie wywołują łagodne infekcje górnych dróg oddechowych, ale mogą też przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc.

Pierwsze objawy koronawirusa początkowo wcale nie muszą być podobne do objawów grypy. Naukowcy zaobserwowali przypadki, w których objawy wiązały się z układem pokarmowym, nerwowym, a nawet narządem wzroku.

Wśród innych „niestandardowych” objawów lekarze z Chin wymieniają też ból mięśni, zmęczenie, osłabienie apetytu, zapalenie spojówek i zaburzenia psychiczne.

 Objawy koronawirusa:

  • gorączka ciała powyżej 38°C
  • kaszel, katar, duszności
  • ogólne złe samopoczucie
  • problemy z narządem wzroku
  • problemy trawienne

Zapalenie płuc, do którego może prowadzić koronawirus, to zakażenie dolnych dróg oddechowych, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc. Badaniem potwierdzającym podejrzenie zapalenia płuc jest RTG klatki piersiowej.

Koronawirus – testy, leczenie, kwarantanna

Koronawirus z Chin (COVID-19) potwierdzany jest testami laboratoryjnymi po pobraniu wymazu z nosa i gardła. Na wynik czeka się dobę, ale kwarantanna trwa 14 dni.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia są następujące: jeśli nie byliśmy w Chinach i nie mieliśmy kontaktu z nikim z Chin, a mamy objawy choroby – nie idziemy do szpitala zakaźnego. Natomiast udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu, bo może to być grypa, a grypy nie na należy lekceważyć. Jeśli byliśmy w Chinach i nie mamy objawów choroby – również nie idziemy do szpitala. Jeśli byliśmy w Chinach i mamy objawy choroby – możemy wezwać karetkę.

Leczenie koronawirusa z Chin polega na leczeniu objawowym, podejmowane są również próby leczenia lekami antyretrowirusowymi, podawanymi przeciwko zakażeniu wirusem HIV.

Trwają prace nad szczepionką na koronawirusa z Chin.

Wszelkie ostrzeżenia jak również szczegółowe informacje dostępne są na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/

Tam znajdziemy najbardziej wiarygodne i aktualne informacje.

Gminny Zespół Zarządzania KryzysowegoDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *