pochmurno z przejaśnieniami
środa
Reklama
Koniec sielanki w ichtioparku?
03 listopada 2019 r. | 20:14
0

Gmina Kalety tak oto się chwali ICHTIOPARKIEM: Kończący się właśnie sezon wędkarski w Ichtioparku pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się nasz kaletański park tematyczny. I to nie tylko wśród mieszkańców miasta ale także turystów z gmin sąsiednich.

Ichtiopark odwiedzili w tym roku goście m.in. z Miasteczka Śląskiego, Tarnowskich Gór, Bytomia, Rudy Śl, Lublińca i Woźnik. Szczególnie w weekendy, kiedy pogoda dopisywała, nad zbiornikiem wodnym można było spotkać całe rodziny. Bywały dni, kiedy Ichtiopark odwiedzało ok. 40 gości dziennie. Jedni wędkowali, drudzy spacerowali, a jeszcze inni piknikowali pod drewnianymi wiatami. Nierzadko była również okazja popływać łódkami. Najmłodsi mieszkańcy mają do dyspozycji gry terenowe oraz duże modele ryb, dzięki którym z bliska można zapoznać się z gatunkami tych zwierząt występujących w lokalnym środowisku.

W tym sezonie wędkarskim nasza wypożyczalnia wzbogaciła się o nowy sprzęt do połowu ryb, a także zamontowane zostały duże drewniane leżaki ze stolikami, które usytuowane zostały pomiędzy wiatami. Niewątpliwie największą inwestycją w tym roku na terenie Ichtioparku było wykonanie pasieki edukacyjnej, która powstała dzięki dofinansowaniu jakie Miasto Kalety pozyskało na ten cel z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020. Przestronny, drewniany budynek, kryje w sobie wiele ciekawostek z dziedziny pszczelarstwa. Największą atrakcją edukacyjnej pasieki jest duży, oszklony ul pokazowy, gdzie odwiedzający będą mieli możliwość od nowego sezonu podpatrzeć prawdziwe pszczoły podczas pracy. Z początkiem wiosny wprowadzone zostaną do ula pszczoły, a także wykonany zostanie ogród z roślinami miododajnymi.

Z wykorzystaniem środków pozyskanych ze źródeł zewnętrznych w planach jest utworzenie w tym miejscu Centrum Edukacji Ekologicznej. W ramach projektu powstałyby kolejne domki drewniane, każdy o innej tematyce. Wypełniając założenia i ideę funkcjonowania Ichtioparku, w bieżącym roku staw cyklicznie był zarybiany. Do zbiornika wpuszczonych zostało łącznie ponad 1.500 kg ryby tj. karpie, liny i karasie. Na terenie parku tematycznego odbyło się również wiele zawodów wędkarskich zarówno dla dzieci jak i dorosłych organizowanych przez PZW Koło w Kaletach. W sierpniu natomiast Ichtiopark gościł uczestników X Tarnogórskiego Integracyjnego Rajdu Rowerowego Osób Niepełnosprawnych.

Jednak zaraz w bliskim sąsiedztwie jest budowana myjnia samochodowa. A jak wiadomo myjnia, to i ścieki z niej, zawierające resztki olejów, smarów, paliwa itp. I gdzie to wszystko spłynie - czy nie czasem do zbiornika w ichtioparku? 

Okoliczni wędkarze z PZW są przerażeni tą sytuacją i nawołują do wstrzymania inwestycji, która już trwa w najlepsze. Substancje "samochodowe" są zabójcze dla licznych ryb i innych zwierząt zamieszkujących zbiornik wodny. Co teraz z nimi będzie - pytają.

Pojawiają się też głosy, odnośnie drugiej inwestycji i również drugiej myjni samochodowej, która powstaje zaraz koło przedszkola, gdzie płynie rzeka. Tam ścieki będą wprowadzane wprost do rzeki? Co się dzieje w Kaletach? Nagle dwie myjnie naraz powstają, gdzie wcześniej nie było żadnej? Skąd ten pomysł i kto wydał pozwolenie?

Czekamy, jaka będzie decyzja i jaka odpowiedź władz gminy na petycję wędkarzy i na tą kuriozalną sytuację.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *