słabe opady deszczu
sobota
Reklama
Kalety w projekcie „Śląskie. Przywracamy błękit”
20 stycznia 2022 r. | 05:30
0

Miasto Kalety będąc członkiem Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego uczestniczy w projekcie partnerskim, którego głównym beneficjentem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”.

Kompleksowa realizacja Programu ochrony powietrza (POP) dla województwa Śląskiego. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej w kwocie 3,4 mld euro. Zakres projektu przewiduje wdrożenie takich zadań jak:

  • - Utworzenie w urzędzie miejskim stanowiska eko-doradcy,
  • - Utworzenie wojewódzkiego systemu eko-informacji mieszkańca,
  • - Zwiększenie obszarów zieleni, zgodnie z założeniami POP Województwa Śląskiego,
  • - Wsparcie wdrażania uchwały antysmogowej – monitoring emisji i badania próbek,
  • - Działania na rzecz ograniczenia emisji transportowej,
  • - Wypracowanie modeli zmniejszenia oddziaływania środowiskowego w budynkach użyteczności publicznej,
  • - Kampanię informacyjno-edukacyjną.

Do zadań partnerów takich jak Miasto Kalety, których w projekcie jest ponad 80, będzie należało zatrudnienie w naborze publicznym ekodoradców i działania edukacyjno-informacyjne. Ekodoradca będzie odpowiedzialny między innymi za prowadzenie lokalnych działań edukacyjno-informacyjnych, które mają na celu zwiększenie świadomości mieszkańców. Każdy mieszkaniec Kalet będzie mógł liczyć na wsparcie w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii i działań w obszarze poprawy efektywności energetycznej budynków (np. termomodernizacja), doboru urządzeń grzewczych, a także uzyskać informację o dostępnych źródłach finansowania oraz pomoc przy weryfikacji wniosku o dofinansowanie. Dnia 22 lutego 2022 r. w sali Sejmu Śląskiego Burmistrz Klaudiusz Kandzia podpisze umowę partnerską na realizację tego projektu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *