mgła
czwartek
Reklama
Kaletańska łąka kosaćcowa właśnie kwitnie
01 czerwca 2023 r. | 17:57
0

Przełom maja i czerwca to czas, kiedy zaczyna kwitnąć nasz kaletański użytek ekologiczny – łąka kosaćcowa. Jest to przepiękna, śródleśna polana z udziałem rzadkich i chronionych gatunków roślin, m.in. kosaciec syberyjski, goryczka wąskolistna, miecznik dachówkowaty, kukułka szerokolistna oraz rutewka żółta.

Łąka leży w niedalekiej odległości od trasy "Pętli kuczowskiej" i właśnie teraz ukazuje się w całej swojej okazałości. Kwitnące, kolorowe kosaćce wyglądają zjawiskowo. Kwitną kilka tygodni. Jest to jeden z liczniejszych w województwie śląskim i najliczniejszy na terenie Lasów Państwowych (w granicach województwa) stanowisk kosaćca syberyjskiego.

W Polsce objęty jest on ścisłą ochroną i uznany w skali kraju za gatunek narażony na wymarcie, a w skali regionu za wymierający. W 2004 r. Rozporządzeniem Wojewody Śląskiego kaletańska łąka została uznana za użytek ekologiczny.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *