bezchmurnie
17°
12°
wtorek
Reklama
Jedyne w Polsce i Europie laboratorium ULKA zagości w Kaletach podczas Dni Miasta
18 maja 2023 r. | 04:58
0

Jedyne w Polsce i Europie nowoczesne laboratorium ULKA zagości w Kaletach podczas Dni Miasta

W piątek, 26 maja br., w ramach Dni Kalet, na płycie treningowej boiska piłkarskiego stanie laboratorium ULKA (Uniwersyteckie Laboratoria Kontroli Atmosfery) umieszczone w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze.

To unikalne laboratorium, którego dyrektorem jest dr hab. Mariola Jabłońska, prof. UŚ z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego, realizuje zadania z zakresu pomiarów i badań zanieczyszczeń atmosfery, dróg ich rozprzestrzeniania się, a także informuje o wpływie zanieczyszczeń powietrza na środowisko i zdrowie ludzi.

Od godziny 17.00 do 18.00 będzie możliwość oglądania i zwiedzania tego unikalnego w skali kraju i Europy napowietrznego laboratorium wyposażonego w aparaturę pomiarową umieszczoną w koszu załogowego balonu na ogrzane powietrze. Około godziny 18.30-19.00 balon ULKA wystartuje z płyty treningowej boiska.

Serdecznie zachęcamy naszych mieszkańców do zwiedzania tego niezwykle ciekawego, mobilnego laboratorium oraz oglądania startu balonu.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *