pochmurnie
20°
18°
poniedziałek
Reklama
ERASMUS+ w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Kaletach
08 kwietnia 2022 r. | 06:13
0

W dniach 27 III 2022 – 02 IV 2022 uczniowie naszej szkoły przebywali z wizytą partnerską w stolicy Portugalii – Lizbonie w ramach projektu ERASMUS+ „Start with yourself” („Zacznij od siebie”).

Obecnie wiele szkół w większości krajów europejskich stoi przed trudnym wyzwaniem, aby kształcić dzieci i młodzież, ucząc ich wartości empatii społecznej, życzliwości, braterskiej miłości i dialogu międzykulturowego, aby mogły odczuwać korzyści płynące z przynależności społecznej i być w stanie walczyć z uprzedzeniami, dyskryminacją i zastraszaniem.

Wszyscy partnerzy projektu ERASMUS+, a więc Grecja , Polska, Portugalia, Turcja i Włochy mocno wierzą, że to właśnie szkoły odgrywają kluczową rolę w pomaganiu uczniom w podnoszeniu poczucia własnej wartości, poznaniu wartości tolerancji, szacunku i empatii. Celem głównym wizyty w Portugalii było zwiększenie świadomości na temat kluczowej roli empatii społecznej w życiu uczniów i ich przyszłej pracy w globalnym i wielokulturowym społeczeństwie.

W pierwszym dniu wizyty uczestniczyliśmy w konferencji nt. empatii społecznej, prowadzonej przez Jose Nunes, a później odwiedziliśmy piękną miejscowość turystyczną Cascais, leżącą w dystrykcie Lizbony nad Oceanem Atlantyckim, w której mieszka obecny prezydent Portugalii. Drugi dzień upłynął w szkole w Vialonga. Przywitani zostaliśmy przez młodzieżową orkiestrę dętą, uczniów i nauczycieli. Następnie młodzież uczestnicząca w ERASMUS+ przedstawiła najważniejsze informacje o swoim kraju, mieście i szkole oraz o systemie edukacji i najważniejszych zabytkach. Trzeciego dnia udaliśmy się do Rio Maior - miejscowość leżąca w dystrykcie Santarém, w regionie Alentejo w podregionie Lezíria do Tejo. Tutaj poznaliśmy sposoby odsalania wody pompowanej z pobliskich gór. Jednak największą atrakcją tego dnia była podróż do Fatimy. W tym świętym dla katolików mieście przewodniczka opowiedziała nam o cudach związanych z objawieniami Matki Boskiej Fatimskiej. Czwarty dzień to zwiedzanie Lizbony i jej historycznych miejsc, m.in. Rua Augusta Arch i Codfish History Interpretation Centre oraz aktywność uczniowska w ramach zabawy Escape Room, która to zabawa różni się od tej znanej w Polsce, bo polega na szukaniu wskazanych w zagadce miejsc w mieście i robieniu zdjęć zabytkom. Piąty, ostatni dzień, to prace podsumowujące w szkole w Vialonga. Młodzież brała udział w warsztatach plastycznych „ Ściana przyjaźni” oraz tworzyła filmiki o całej wizycie, natomiast koordynatorzy podsumowywali całość programu i dokonywali jego oceny. Na zakończenie dnia była wspólnie przygotowana kolacja pożegnalna, na której osoby biorące udział w projekcie otrzymały certyfikaty.

 Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *