pochmurnie
20°
19°
sobota
Reklama
Dramat w Ośrodku Pałac Kamieniec
22 sierpnia 2023 r. | 07:15
0

Ośrodek Leczniczo - Rehabilitacyjny Pałac Kamieniec w Zbrosławicach znalazł się w centrum uwagi z powodu kontrowersji wokół nowego prezesa, Zbigniewa Bajkowskiego. Zarzuty dotyczące znęcania się nad pacjentami i braku należytej opieki wzbudzają coraz większe obawy wśród opiekunów prawnych dzieci oraz personelu.

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniami o przemoc psychiczną i fizyczną, jakie miały miejsce w ośrodku od maja tego roku. Świadectwa pracowników oraz opiekunów prawnych jednoznacznie wskazują na niestosowne traktowanie pacjentów. Joanna Smorczewska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej, potwierdza istnienie poważnych podejrzeń co do bezpieczeństwa dzieci.

Z opowiadań opiekunów prawnych wyłania się obraz drastycznej sytuacji, w której dzieci są pozbawione podstawowych praw. Nowy prezes, Zbigniew Bajkowski, zdaniem opiekunów, wprowadził rygor więzienny: zabroniono dzieciom korzystania z telefonów komórkowych, ich rzeczy osobiste trafiły do depozytu, a także zakazano przesyłania im paczek. Przywrócono plastikową zastawę stołową, a dzieci pozbawione są dostępu do własnych ubrań. Mówiąc krótko, sytuacja w ośrodku jest alarmująca i sprzeczna z podstawowymi prawami pacjentów i dzieci.

Opiekunowie relacjonują dramatyczne wydarzenia, w tym przypadki samookaleczania, agresji oraz próby samobójcze. Z powodu tych wszystkich drastycznych zmian wprowadzonych ostatnio w ośrodku dzieci zaczęły uciekać, co skutkuje wzywaniem służb ratunkowych i interwencjami policyjnymi. To już kolejny raz, gdy Ośrodek Pałac Kamieniec staje się przedmiotem dochodzenia.

W porównaniu do poprzedniej prezes, Anny Somiak, który zyskała pozytywne opinie za swoje zarządzanie placówką, obecny stan rzeczy jest zatrważający. Pod jej kierownictwem ośrodek był miejscem spokoju, gdzie dzieci czuły się bezpiecznie, a terapia przebiegała w przyjaznym otoczeniu będącym namiastką domu.

Jednakże Zbigniew Bajkowski, nowy prezes, stanowczo neguje przedstawione zarzuty. Twierdzi, że nie było przypadków przemocy oraz nieodpowiedniego traktowania dzieci. Zapewnia, że wprowadzone zmiany mają na celu poprawę opieki i warunków dla pacjentów. W kwestii telefonów komórkowych argumentuje, że ich wpływ na dzieci był negatywny, a dostęp do kontaktu z rodziną jest zachowany poprzez telefony stacjonarne.

Podsumowując, Ośrodek Pałac Kamieniec stał się areną dramatycznych wydarzeń i kontrowersji wokół nowego prezesa, Zbigniewa Bajkowskiego. Opiekunowie prawnych dzieci i personel alarmują, że zmiany wprowadzone pod jego kierownictwem spowodowały pogorszenie sytuacji dzieci i naruszenie ich praw. Wobec oskarżeń i obaw nie pozostaje nic innego, jak dalsze dochodzenie i podjęcie działań, aby zapewnić dzieciom właściwą opiekę oraz bezpieczne warunki ich rehabilitacji i leczenia.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *